• Iskolánk működése a távoktatás ideje alatt

• 2020. március 13., péntek. Tudomásul vettük, hogy hétfőn nem találkozhatunk. Egyeztetések a kollégákkal, az osztályfőnökök konkrét feladatainak meghatározása az elkövetkező napokban - erről szóltak az utolsó, iskolaépületben eltöltött órák. Mindegyikünk nagy pakkal - tankönyvekkel, kölcsönzött hordozható számítógépekkel indult haza, hogy hétfőtől a lehető legtökéletesebben vágjunk bele. Hogy pontosan mibe, az körülbelül szerdára derült ki igazán, de március 16-tól a legjobb tudásunk szerint kezdtünk bele a távoktatásba.

Első lépésként felmértük a tanulóink technikai felszereltségét. Amennyiben igényelték, az iskolából kölcsönöztünk táblagépeket és/vagy hordozható számítógépet. Nagy segítség volt számunkra, hogy a távoktatást megelőzően évek óta használtuk az edupage oldalat. Az első hetet arra fordítottuk, hogy a távoktatástól sem elrettenő tanulóink készségszerűen használják az iskola weboldalát. Tartani próbáltuk az eredeti órarendet, de pár nap - pontosabban az első két hét - leforgása alatt tudatosítottuk, hogy módosítanunk kell a terveken. Speciális órarendet határoztunk meg minden osztály számára, így a számítógépek előtt töltött időt is csökkentettük. Erre az időre már túl voltunk az első videóórákon is. Bíztunk az átmeneti állapot víziójában, de a lehető legjobban alkalmazkodtunk a kialakult helyzethez. Sajnálattal vettük viszont tudomásul azt, hogy néhány tanulónk nemcsak megtalálta, hanem ki is használta a távoktatás rendszerének gyönge pontjait. Szerencsére ez a csoport iskolánk tanulóinak kis százalékát alkotta. Mivel iskolánkon nagy hangsúlyt fektetünk az ünnepnapok, emléknapok megtartására, a 2019/2020-as iskolaév anyák napi műsora is átkerült a virtuális térbe. Nagy szeretettel készítettük.

A 2020/21-es tanévet már az előző iskolaévben megszerzett tapasztalatokra alapoztuk. Nyilvánvalóvá vált, hogy a távoktatásban való részvétel, illetve a vírushelyzethez mért jelenléti oktatásban való aktivitás kizárólag akarat kérdése. Amíg ezt a járványügyi intézkedések lehetővé tették, a technikai problémákkal rendelkező tanulóinkat az iskola tantermeiből kapcsoltuk be a távoktatásba: abba az osztályba "vándoroltak", amelyikben az órarendjük szerinti órát tartó pedagógus indította a videóóráit - 2020 őszén ugyanis már kivétel nélkül minden távoktatási óra egyet jelentett a videóórával. Ez itt nem a reklám helye, de iskolánk a z..m alkalmazást használja első perctől kezdve. Megkönnyítette a munkánkat az aSc nyári fejlesztése, miszerint a regisztrálást követően egyenesen az elektronikus órarendbe helyezhető a videóórát jelző link. Végigcsináltuk az őszi hónapokat, mögöttünk a karácsonyi műsor is, de előttünk az új naptári év - az iskolaév első félévének lezárása és a második félév. Nem tudjuk, mi lesz, hogyan lesz, de azt tudjuk, hogy most, a jelenben van mihez nyúlnunk. Videóórák, elektronikus tesztek és a becsület: hiszünk abban, hogy a tanulni, fejlődni akaró gyerekek tényleg együttműködnek. A többieket pedig elfogadjuk.