• Október az oviban - Október v MŠ

• Október hónap az oviban a gyűjtögetés hónapja. A szorgos kis kezek faleveleket, őszi terméseket gyűjtögetnek a kézműves foglalkozásokhoz.

Sok időt töltöttünk a szabadban a gyerekekkel, ahol sétáink során hallgattuk a természet hangját, beszívtuk a friss őszi levegőt, gyönyörködtünk a fák színes lehulló leveleiben. Megöleltük a fákat, terméseket gyűjtöttünk.

A kézműves foglalkozásokon az életkori sajátosságoknak megfelelően választottuk ki a tevékenységeket:

- őszi időjárás (nyírás, ragasztás)

- befőttet készítünk (kirakó, nyírás, rajzolás)

- levél pacsi (játék)

- őszi levelek (megfigyelés után festés)

- Makk ABC (kirakó)

- Kukorica, tengeri (sodrás, ragasztás)

- Lipem, lopom a szőlőt (játék)

- „Ťap, ťap, ťapušky“ (játék)

- Én egy kicsi tökmag voltam (ragasztás)

- Alma, alma, piros alma (nyírás, festés, kirakó) – ismerkedés a zöldségekkel, gyümölcsökkel

És még sok sok érdekes feladat várt ebben a hónapban a gyermekekre.

Az óvodában azt szeretnénk, hogy a gyermekek ismerete gyarapodjon az állatokról és azok életmódjáról. A őszi sétáink során lehetőségünk nyílt a faluban több gazdasági udvarba bemenni, ahol természetes lakóhelyükön figyelhették meg a háziállatokat a gyerekek. Ezután felhívtuk figyelmüket a felelős állattartás fontosságára és az állatok védelmére is.

Nagyon gazdag, eseménydús hetek után az elkészült produktumok kikerültek a falakra és az előcsarnokot díszítették.A gyerekek öröme és lelkesedése arra ösztönöz minket, hogy a továbbiakban is hasonló módon folytassuk tevékenységünket.

Mesiac október v MŠ je obdobím zaobstarávania rôznych plodov a iných prírodnín. Šikovné drobné rúčky zbierajú listy stromov, konáriky, gaštany, žalude, dvojnažky javora a iné prírodniny, potrebné na tvorivé dielne.

Veľa času sme trávili vonku, kde sme počas prechádzok počúvali zvuky prírody, nadýchali sa čerstvého jesenného vzduchu, obdivovali sme pestrofarebnosť stromov, ktoré sme nakoniec aj objali a nabrali z nich veľa pozitívnej energie.

V tvorivých dielničkách sme s prihliadnutím na vekové a individuálne osobitosti detí vykonávali rôzne činnosti:

• Jesenné počasie (strihanie, lepenie)

• Zavárame (skladačka, strihanie, kreslenie)

• Odtláčanie listov

• Maľovanie listov podľa pozorovania

• Žaluďová abeceda (doplňovačka)

• Kukurica (lepenie, šúľanie papiera)

• „Lipem, lopom a szőlőt“ (hra)

• „Ťap, ťap, ťapušky“ (hra)

• Ja som malá tekvička (lepenie)

• Jablko, jablko, červené jablko (strihanie, maľovanie, skladačka) – oboznamovanie sa s ovocím a so zeleninou A ešte mnohé iné zaujímavé činnosti čakali tento mesiac na deti.

Boli by sme radi, keby sa rozšírili ich vedomosti o zvieratách, o spôsobe ich života. Počas jesenných prechádzok sa nám naskytla možnosť nahliadnuť do viacerých gazdovských dvorov, kde mohli deti sledovať zvieratá v ich prirodzenom prostredí. Upriamili sme ich pozornosť na zodpovedný chov zvierat, ako aj na ich ochranu.

Bol to mesiac plný zaujímavých činností. Vznikali aj rôzne produkty, ktoré zdobia chodby našej materskej školy. Radosť a nadšenie detí nás nabádajú k tomu, aby sme aj v budúcnosti vykonávali podobné zaujímavé aktivity.

Porubszky Kinga és Szabó Hedvig