• Egészséges életmódra nevelés – Egészségnap az alsó tagozaton

• A tanulók a program elméleti részében az osztályfőnökükkel beszélgettek osztályfoglalkozás keretében, míg a kisebbek a gyümölcsök és a zöldségek különböző fajtáival foglalkoztak – Kerek mese: Gyümölcs és zöldség-dal meghallgatása, oktató mese az egészséges táplálkozásról, beszélgetés a témával kapcsolatban, a szőlő mint gyümölcs kiemelése, élmények, tapasztalatok elmesélése, szőlőfajták kóstolása, a mazsola bemutatása, kóstolása, felhasználása -, addig a negyedikes tanulók szőlőfürtöket és szőlőleveleket készítettek tenyérlenyomat és dugópecsét segítségével a központi faliújságra. Majd a tanulókat felkészítettük a helyes szüretelés technikájára - vagyis a biztonságos ollóhasználatra, egymásra való odafigyelésre. Az elméleti rész 45 perces foglalkozást ölelt fel, majd a tanulók megtízóraiztak, elkészítették vödreiket, kannáikat, gumicsizmáikat, és izgalommal vártuk az autóbuszt, amelyik elszállított bennünket Farnadra, a Kabók- szőlészetbe.

Pontosan 9-órakor elindult az autóbuszunk Farnadra. Megérkezésünk után sok szeretettel üdvözöltek bennünket a házigazdák: Kabók Gábor és Kabók Zsuzsanna, iskolánk elsős és ötödikes tanulójának szülőpárosa. A házigazda bemutatta a szőlőhegyet, pincészetüket, és egy-kettőre megtalálta a közös hangot a gyermekekkel.A tanulók csillogó szemmel hallgatták őt. Majd a gyerekcsapatot 2 részre osztottuk. Az első csapat kannákkal, ollóval a kezükben birtokba vették a számunkra kijelölt szőlősort, amelyen rizling szőlőfajtát szüretelhettünk. A gyerekek nagy odafigyeléssel, fegyelemmel és érdeklődéssel szüreteltek, majd a megtelő kannák tartalmát szorgalmasan a skopkákba öntögették. Igen elégedettek voltak a leszedett szőlőmennyiséggel. Addig a másik csoport gyermekei megfigyelhették, hogy Gábor bácsi hogyan préseli le a már előző nap leszüretelt szőlőt. Majd a csoportok váltották egymást. Kis pihenő és nasi után egy rövid sétára indultunk a farnadi szőlődombon, és megcsodálhattuk a szép kilátást a dimbes-dombos tájat, és a Lipem-lopom a szőlőt játékkal múlattuk az időt a gyerekek nagy-nagy örömére. Ezalatt Gábor bácsi a nagy sikert arató kistraktorával behordta a teli skopkákat a présházba és kezdődhetett a szőlő ledarálása. A gyerekek türelmetlenül várták mikor kerülnek már sorra, hogy meghajthassák a daráló karját. Nagyon tetszett nekik az élmény, hát még amikor Gábor bácsi a szőlő levét, a mustot kínálta nekik. Hosszú, kígyózó sorban várták ki a sorukat, volt , aki kétszer is sorbaállt és nem győzte dicsérni a finom nedűt.

Azt hiszem nagyon tartalmas és tanulságos napot tölthettünk Kabókéknál, kellemesen elfáradtunk és jó szívvel gondolunk a fiatal gazdákra. Köszönjük nekik az élményt !

Halász Krisztina tanító néni